Earth Hour er en verdensomspennende markering der folk over hele verden blir oppfordret til å slukke lyset en time for klimaet. I Norge ble Earth Hour arrangert for første gang i 2009. Rundt to millioner nordmenn deltok. I år er målet at halve Norge slukker lyset.
I Nittedal oppfordrer vi innbyggere og næringsliv til å bli med og slukke lyset i en time, fra kl 2030 - 2130 lørdag den 27. mars 2010. Følgende kommunale bygg vil bli mørklagt: Rådhuset, skolene, barnehagene - og vi arbeider for å få med enda flere.
Register deg som deltager eller Se hvem som er påmeldt
Hvorfor delta?
En time med avslåtte lys er langt fra nok til å snu klimaendringene. Men det er en symbolsk markering om at vi bryr oss om tilstanden til planeten vår og at vi ønsker å gjøre noe.
Alle med tilgang til en lysbryter har sjansen til å bidra. Kampanjen er et globalt og visuelt uttrykk for folks vilje og evne til å stå sammen mot klimaendringer. Budskapet om samarbeid mot klimaendringer går både til verdens ledere og til alle som deltar. Samtidig minner Earth Hour om sammenhengen mellom klimautfordring og energibruk.
Mørkelagte byer siden 2007
Det var WWF i Australia som startet markeringen i Sydney i 2007. Nittedal kommune var også med i fjor da Norge offisielt markerte Earth Hour for første gang og kjente bygg som Slottet, Stortinget og Nidarosdomen deltok.