Klok av bok - nett med vett

Klok av bok  -  nett med vett  

Holumskogen skole ( 1.-7. trinn) startet sitt skolebibliotekprosjekt høsten 2009. Hovedmålet for prosjektet er: Elever på 4. trinn klarer å finne fram til og gjøre bruk av informasjon i relevante fagbøker og nettsteder. Dette forutsetter:

  • et nært samarbeid mellom skolebibliotekar og lærer om bruk av skolebiblioteket
  • at elever og lærere har god kjennskap til organiseringen av skolebibliotekets fagdel. (Kategorisering innen Deweysystemet).
  • At elever og lærere har god kjennskap til egnede søkemotorer og lenkesteder.
  • At elevene kjenner til og bruker egnede læringsstrategier ved lesing av fagtekster.

Dette prøver vi å oppnå ved å 

  • Drive veiledet lesing av fagbøker innen alle emner (12 ulike bøker) i 12 uker.
  • Gi opplæring i søk på nettet med fokus på kildekritikk og nettvett. – 2 uker
  • La elevene få jobbe selvstendig med utvalgte, enklere fagbøker etter fritt valgte tema. – 2 uker
  • La elevene velge et område å spesialisere seg på, (særoppgave) ved hjelp av et begrenset utvalg av fagbøker og nettsteder.
  • ”Særoppgaven” presenteres for et publikum.

Målet er at elevene, gjennom dette prosjektet på 4. trinn, skal få bedre kompetanse i å lese og forstå fagtekster ved bruk av egnede læringsstrategier. Dette prøver vi å måle ved å registrere framgang i leseutvikling før og etter prosjektet. Vi vil også vurdere resultatene på nasjonale prøver i lesing på 5. trinn. For å få målt effekten over tid, viderefører vi prosjektet skoleåret 2010 – 11. I år har vi i tillegg inngått et samarbeid med en annen skole i kommunen, Rotnes, som gjennomfører det samme opplegget på sin skole. Det vil være et tett samarbeid mellom prosjektgruppene ved de to skolene gjennom hele prosjektperioden. Det langsiktige målet er at alle skolene i kommunen etter hvert skal bruke denne metoden med elever på 4. trinn.

Leder for prosjektgruppa ved Holumskogen: Marit Ø. Strømsøe