I forbindelse med utfordringene med vannbehandlingen i NRVA i midten av april, ble dosen med klor og uv-behandlingen i vannverket økt. Dette ble gjort som et sikkerhetstiltak for å sikre at vannet hadde så god kvalitet som mulig.
Klordoseringen har stått uforandret siden, mens råvannskvaliteten har bedret seg og vannbehandlingsprosessen har blitt stabilisert.
I løpet av gårsdagen har vi fått en del henvendelser om smak av klor på vannet. Dette er et godt tegn, og betyr at renseprosessen i vannverket er tilbake i normal gjenge fordi klor ikke brukes der, men blir med hele veien ut i ledningsnettet.
I går kl 20:00 reduserte vi klordoseringen til normalt nivå.
- Klordosen har siden 17.04 vært litt høyere enn normalt som et sikkerhetstiltak for at vannet skal være trygt.
- Dosen har fortsatt vært langt under grenseverdier, og det har ikke vært noen fare å bruke det selv om smak/lukt er uvant og ubehagelig.
- Vi reduserte dosen igjen 01.05 kl 20:00 og forventer at alle vil merke bedring ganske raskt.
Publisert: 02.05.2023 13.39
Sist endret: 02.05.2023 13.39